1960:
Slik så det ut rundt Skutebukta i 1960.
I 1965 ble det innført byggeforbud i strandsonen.
1965:
Samme år bestemte Stortinget at alle kommunene skulle utarbeide generalplaner for å sikre allmennheten fortsatt tilgang til naturen.
1983:
18 år senere vedtok kommunestyret i Tjølling sin generalplan som også innebefattet dette området på Malmøya. All bygging her mellom 1965 og 1983 har dermed vært forankret i hyttereguleringsplanen for området, gjennom dispensasjoner eller skjedd ulovlig.
En del av hyttene burde åpenbart ikke vært bygd. Særlig er det å beklage at de fleste av øyene i fjorden er så sterkt bebygget.
Kommunestyret i Tjølling, 1983
2002.
Neste flyfoto av området ble tatt først 42 år senere, så det er vanskelig å fastslå nøyaktig når tiltakene skjedde.
2007.
Nedbyggingen av strandsonearealene ser imidlertid ikke ut til å ha avtatt i nyere tid.
2007-2010.
2010-2017.
2017-2022.
Loven kom i 1965, men nedbyggingen av strandsonen skjer fortsatt
– Det er et kraftig verktøy du har der. Dette viser med tydelighet at det har skjedd mye i løpet av alle disse årene. Endringene vi ser viser trolig både lovlige og ulovlige endringer, sier Anton Kristian Olaussen, tidligere bygningsingeniør og teknisk sjef i Tjølling kommune.